Image 01 Image 02 Image 03
start o firmie nasza oferta porady kontakt
Roboty ziemne zimą

Roboty ziemne najlepiej wykonuje się w sezonie letnim, kiedy grunt jest najlepiej przygotowany na ingerencję i obróbkę. Jednak ze względów praktycznych, nie zawsze można pozwolić sobie na długie zwlekanie z pracami budowlanymi i czekanie na ciepłe dni. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie roboty ziemne da się wykonywać zimą, ale jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań należy odpowiednio się do nich przygotować.

Roboty ziemne, które mają odbywać się w niesprzyjających warunkach, dobrze jest wcześniej zaplanować. Podłoże należy maksymalnie ogrzać, np. osłaniając je gałęziami, które ograniczą utratę ciepła z ziemi. Gruba warstwa ściółki zawsze stanowiła bardzo dobrą izolację i często stosuje się ją w ogrodnictwie i rolnictwie. Praca zimą oznacza oczywiście nieustanne potyczki ze spadającą temperaturą. Zamarzający grunt utrudnia wykopy ziemne i nie wszędzie da się je sprawnie wykonać. Podejmując się ich przeprowadzenia, trzeba pamiętać, że ziemia może przymarzać do wywrotek, którymi się ją transportuje i miejsc, w których się ją składuje. Oczywiście istnieją metody rozmrażania i odspajania podłoża, takie jak używanie ocieplaczy i grzejników elektrycznych, stosowanie gorącej wody, dmuchaw, koksowników i innych urządzeń. Trzeba przyznać, że są one dość skomplikowane, więc lepiej starać się wykonać roboty ziemne sprawnie i szybko, tak żeby nie pozwolić, aby gleba zamarzła. Popularnym rozwiązaniem jest wykonywanie prac budowlanych na kilka zmian, dzięki czemu podłoże jest ciągle obrabiane i wolniej poddaje się działaniu niskiej temperatury.

Warto jednak wiedzieć, że zima nie jest idealnym czasem na roboty ziemne. Mrozy, opady śniegu albo inne zjawiska atmosferyczne potrafią utrudnić prace i podnieść koszt ich przeprowadzenia. Walkę z niesprzyjającą aurą wspomaga szybko rozwijająca się technologia, ale i ona nie jest w stanie wszystkiemu zaradzić. Jeśli temperatura znacząco spadnie i przekroczy -10 stopni i tak trzeba będzie przełożyć roboty ziemne na cieplejsze dni.

 
Porady

 
 
Start  |  O firmie  |  Nasza oferta  |  Porady  |  Kontakt © Usługi Transportowe Mariusz Cieliński 2013. Wszelkie prawa zastrzeżone.
projekt i wykonanie: hajime studio